


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.54 mm |
| Width | 10.922 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Height | 4.572 mm |
| Packaging | Tube |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| Dropout Voltage | 600 mV |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Output Current | 3 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Max Output Current | 3 A |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Quiescent Current | 50 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 3.2 A |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 62 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Load Regulation | 12 mV |
| Line Regulation | 1.5 mV |
Stock: 77
Distributors
pcbx
Unit Price$6.79480
Ext.Price$6.79480
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.79480 | $6.79480 |
| 10 | $5.31592 | $53.15920 |
| 25 | $5.01091 | $125.27275 |
| 50 | $4.72337 | $236.16850 |
| 100 | $4.53985 | $453.98500 |
| 300 | $4.38188 | $1314.56400 |
| 500 | $4.22943 | $2114.71500 |
| 1000 | $4.13337 | $4133.37000 |
